- JUSTERAT SUBSTANSVÄRDE PER AKTIE -0,24 KR (0,09)
- SOLIDITET 59,7% (59,6%)
- RÖRELSENS INTÄKTER 32,0 MKR (57,1)
- RÖRELSERESULTAT -11,1 MKR (10,1)
Första kvartalet januari – mars 2026
Rättelse har gjorts i helårssiffrorna 2025 men ej fördelats på kvartal. Jämförelsesiffrorna för kvartalet är därmed desamma som tidigare redovisats.
- Rörelsens intäkter uppgick till 32,0 (57,1) mkr
- Rörelseresultatet uppgick till -11,1 (10,1) mkr
- Nettoresultatet uppgick till-19,0 (6,9) mkr
- Resultatet per aktie var -0,24 (0,09) kr
- Eget kapital per aktie uppgick till 14,75 kronor per aktie jämfört med 14,99 kronor vid årsskiftet efter rättelser om -2,85 kronor per aktie
- Soliditeten uppgick till 59,7% (59,6% vid årsskiftet)

Rättelser av räkenskaperna för 2025
- Rättelser av räkenskaperna för 2025 har gjorts med sammanlagda resultateffekter före skatt om -111,4 mkr, och effekter på eget kapital om -225,9 mkr, enligt följande:
- Existens av kortfristiga placeringar om 170 mkr har inte kunnat styrkas, varför dessa skrivits ned i sin helhet. Resultateffekten är noll, effekten på eget kapital är minus 105 mkr. Utredning fortgår om resterande 65 mkr.
- Resultat om 40,1 mkr har rättats genom en nedskrivning mot eget kapital med 38,3 mkr (inklusive skatteeffekt). Rättelsen avser en markaffär i Hallsberg under fjärde kvartalet 2025 då affären ej har genomförts. Effekten på rörelseintäkter är -40,1 mkr.
- Förkastade projekt har skrivits ned i sin helhet. Detta har gett en negativ resultateffekt och en negativ effekt på eget kapital med 43,7 mkr.
- Felaktig bokning av värde av växlar till huvudspår ger nedskrivning av anläggningstillgångar med resultateffekt på -27,5 mkr och en minskning av det egna kapitalet med 38,8 mkr (inklusive skatteeffekt). Effekten på rörelseintäkter är -48,3 mkr.
- Intäkter och kostnader för hyror rättas så att de nettoredovisas till -23,0 mkr i stället för 19,9 mkr i omsättning och 42,9 mkr i kostnader. Rättelserna har ingen effekt på resultat eller eget kapital.
- Rättelse av kassaflödet har genom omplaceringar av gjorts avseende löpande verksamhet, investeringsverksamhet och finansieringsverksamhet, Totalt kassaflöde är oförändrat.
Ytterligare rättelser kan bli aktuella
- Genomlysningen av redovisningen fortgår och ytterligare rättelser av räkenskaperna kan bli aktuella i kommande rapporter.
- Notera särskilt att kortfristig placering om 65 mkr fortsätter att utredas samt det som anges kring värdering av fastigheter nedan.
Värdering av fastigheter
- Under våren 2026 har koncernen uppdragit åt ett externt värderingsinstitut att värdera bolagets fastighetstillgångar för att fastställa aktuella marknadsvärden. Fastigheterna består i huvudsak av marktillgångar med och utan detaljplan, vilket innebär ett större osäkerhetsmoment än för färdigutvecklade fastigheter. Bolagets mål är att i årsredovisningen för 2025 kunna presentera marknadsvärden för bolagets större fastighetstillgångar samt deras redovisade värden. Skulle värderingarna av enskilda fastighetstillgångar visa på lägre marknadsvärden än redovisade värden kommer redovisade värden att skrivas ned.
- Koncernen genomför även en genomgång av fastighetstillgångarnas redovisade värden för att säkerställa att dessa är upptagna till korrekta belopp i balansräkningen. Genomgången gäller anskaffningsvärden och värdeskapande kostnader. Skulle kostnader felaktigt ha tillförts fastighetstillgångar kommer dessa att skrivas ned med motsvarande belopp. Bolagets mål är att denna genomgång ska kunna tas i beaktande i årsredovisningen för 2025.
Rättelser av fel i räkenskaper för 2025
Train Alliance har under inledningen av 2026 genomfört en omfattande genomlysning av koncernen med stöd av legala rådgivare samt med EY som granskat transaktioner avseende fem fastigheter. I detta arbete har en rad förhållanden, såväl i verksamheten som i redovisningen uppdagats, vilket föranlett koncernen att genomföra rättelser av tidigare avgivna räkenskaper. Bolaget har även i detta arbete tagit stöd av EY. Rättelserna sker i denna delårsrapport, i enlighet med det redovisningsregelverk som Train Alliance tillämpar, K3. Felen har rättats genom att räkna om:
- 2025 års siffror,
- Jämförelsetalen för föregående räkenskapsår, 2024, om felet uppstod detta år, samt
- Ingående balans för tillgångar, skulder och eget kapital för 2024 i det fall felet uppstod 2023 eller tidigare.
Ytterligare rättelser förväntas ske i årsredovisningen för 2025 som publiceras den 9 juni 2026. Årsredovisningen kommer att innehålla en detaljerad beskrivning av rättelserna i räkenskaperna för 2025.
Händelser under och efter kvartalet
- Jenny Johansson tillträdde som VD i januari. Jenny kommer närmast från ÅF/AFRY där hon ansvarade för koncernens järnvägsaffär.
- Den nya slussterminalen i Hallsberg Rala överlämnades till MSG Terminal AB.
- Mikael Gerhardsson lämnade styrelsen.
- Polar Structure meddelade att de inlämnat en polisanmälan mot styrelseledamoten Otto Persson mot bakgrund av befarade oegentligheter i bolaget. Otto Persson lämnade samtliga sina uppdrag i bolaget. Aktien handelsstoppades.
- Ett förbjudet lån om 174 mkr till Otto Persson konstaterades varefter bolaget krävde återbetalning och senare begärde kvarstad i tillgångar tillhörande Persson. Bolaget lämnade även in en polisanmälan mot Otto Persson.
- EY genomförde en oberoende forensisk utredning och fann att det förekommit oegentligheter:
- Fabricerade avtal i fyra av fem utredda fastigheter,
- Redovisning av missvisande fastighetsförsäljningar, hyresintäkter och kostnader,
- Den tidigare styrelseledamoten Otto Persson och enstaka företrädare på Polar Structure har haft ett nära samarbete
- Brister i bolagets styrning och internkontroll har varit bidragande faktorer till de oegentligheter som identifieras.
VD har ordet – Att vända ett allvarligt läge
När jag tillträdde som vd den 12 januari i år gick jag in i uppdraget med fokus på att utveckla verksamheten vidare och skapa förutsättningar för fortsatt tillväxt. Kort därefter blev det tydligt att bolaget stod inför en helt annan och mer allvarlig situation än vad som kunde överblickas när jag tillträdde.
Den 2 mars informerades bolaget om att vår största ägare lämnat in en polisanmälan mot Otto Persson, dåvarande styrelseledamot och en av bolagets grundare som i samband med detta lämnade styrelsen.
Train Alliance vidtog omgående en rad åtgärder för att gå till botten med situationen. En omfattande informationsinhämtning och genomlysning startade med stöd av legala rådgivare där vi gått igenom avtal, tillgångar, ekonomiska flöden och en rad annan dokumentation för att förstå vad som har hänt och för att både vi och våra intressenter ska kunna känna sig trygga med att vår verksamhet vilar på solid grund.
Vi engagerade dessutom EY för att genomföra en oberoende forensisk granskning. Det har varit viktigt för styrelsen och ledningen att få en självständig granskning av de frågor som aktualiserades i polisanmälan. När EY presenterade sina slutsatser den 26 maj stod det klart att oegentligheter förekommit i fyra av fem av de fastighetstransaktioner som de granskat. Transaktioner har genomförts med förfalskade dokument, genom att överskrida befogenheter och utan stöd av legala rådgivare.
Vår egen genomlysning resulterade i att vi i mars identifierade ett så kallat förbjudet lån till Otto Persson på 175 miljoner kronor. Vi säkrade pant i tillgångar hos honom och har även begärt kvarstad. Fordran finns med i denna kvartalsrapport till ursprungligt belopp, vilket innebär att vi i dagsläget räknar med att återfå medlen. Polisanmälan har lämnats in.
Arbetet har också resulterat i att vi i denna rapport gör nedskrivningar och rättelser av fel.
Genomlysningen av redovisningen är ännu inte avslutad. Vi går för närvarande igenom hela historiken för fastigheternas redovisade värden för att säkerställa att kostnader påförts korrekt. För att undanröja eventuella tvivel kring värdet av våra fastighetstillgångar, mest bestående av marktillgångar, har vi dessutom anlitat ett externt värderingsinstitut för att genomföra en oberoende värdering. Målet är att vi i årsredovisningen ska kunna redovisa marknadsvärden för våra större tillgångar och också den vägen verifiera de värden som finns i balansräkningen. Har fastighetstillgångar åsatts ett för högt värde kommer detta att korrigeras.
Vi har en dialog med våra kreditgivare och med Nasdaq. Vår ambition är att, så snart förutsättningarna finns, möjliggöra ett återupptagande av handeln i aktien.
I det uppkomna läget har vi förstås också sett över administrativa rutiner och bolagsstyrning, ett arbete som kommer fortsätta och förstärkas framåt. Det handlar om tydligare beslutsordningar, bättre kontroll av avtal och transaktioner samt strukturer, system och rutiner som minskar risken för att liknande situationer ska kunna uppstå igen.
Sist men inte minst har vi arbetat för att säkerställa operativ kontinuitet och kundrelationer. Även i en allvarlig situation behöver bolagets verksamhet fungera och kundrelationerna hanteras professionellt. Organisationen gläds åt att under våren kunnat sluta nya kundavtal och passerat olika verksamhetsrevisioner. Jag är imponerad över teamets beslutsamhet och förmåga att driva affären framåt under en tuff tid.
Mitt mål är tydligt –Train Alliance ska vara ett bolag med tydlig styrning, god kontroll och ett långsiktigt fokus på att utveckla järnvägsnära infrastruktur. Vi vill göra det vi kan för att bidra till den gröna omställningen!
VD Jenny Johansson
Fullständig delårsrapport bifogas detta pressmeddelande och återfinns på följande länk: https://www.trainalliance.se/for-investerare/finansiella-rapporter/
Denna delårsrapport innehåller sådan information som Train Alliance är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 maj 2026, kl. 17.15
För mer information, vänligen kontakta:
Lena Torlegård
Mail: ir@trainalliance.se
Jenny Johansson
Mail: ir@trainalliance.se
Telefon: 0582-121 00
Certified Adviser
Avanza Bank AB
Om Train Alliance
Train Alliance är ett specialistbolag som äger och utvecklar anläggningar för järnvägsnära verksamhet. Bolaget äger drygt 3 miljoner kvm mark i strategiska lägen. Efter förvärv görs marken järnvägsklar så att verksamhet kan drivas på den under minst 40 år. På detta sätt avser Train Alliance att skapa ett nätverk av moderna järnvägsanläggningar i rätt lägen som möter en stark efterfrågan från kunder. Train Alliance B-aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market med Avanza Bank som Certified Adviser.
Läs mer
