Regulatorisk

Train Alliance delårsrapport för fjärde kvartalet 2025

 

Fjärde kvartalet oktober – december 2025

  • Rörelsens intäkter uppgick till 100,0 (50,5) mkr, varav 44,9 mkr avsåg en realisationsvinst från markförsäljning i Hallsberg
  • Rörelseresultatet uppgick till 64,5 (7,1) mkr
  • Nettoresultatet uppgick till 65,2 (5,4) mkr
  • Resultatet per aktie var 0,82 kr (0,07)
  • Det justerade substansvärdet uppgick till 36,2 kronor per aktie
  • Soliditeten uppgick till 62,1% (73,3%)

 

Helåret januari – december 2025

  • Rörelsens intäkter uppgick till 339,9 (272,5) mkr
  • Rörelseresultatet uppgick till 117,1 (36,7) mkr
  • Nettoresultatet uppgick till 97,8 (28.1) mkr
  • Resultatet per aktie var 1,24 kr (0,35)

 

NYCKELTAL Q4 2025 Q4 2024 2025 2024
Rörelseintäkter, tkr 100 013 50 549 339 869 272 513
Rörelseresultat, tkr 64 468 7 141 117 115 36 742
Periodens resultat, tkr 65 191 5 388 97 773 28 091
Resultat per aktie, kr* 0,82 0,07 1,24 0,35
Rörelsemarginal, % 64,4 14,1 34,4 13,5
Kassaflöde löpande verksamhet, tkr 50 000 -39 453 114 769 295 089
Justerat substansvärde/ aktie, kr* 36,2 35,6 36,2 35,6
Soliditet, % 62,1 73,3 62,1 73,3

 

Händelser under kvartalet

  • En varvsanläggning med mark och byggnader i Landskrona hamn förvärvades för ett totalt fastighetsvärde om 485 mkr. Fastigheterna genererar ett årligt driftnetto före finansiella kostnader på 38 mkr. Avsikten är att utveckla området med förbättrad infrastruktur för logistik och industri samt att förstärka anslutningen till järnvägens huvudsystem. Train Alliance avser att ta in delägare i projektet.
  • Detaljplanen för Train Alliance fastighet 7:52 vid Tillberga strax norr om Västerås gick ut på samråd. Planen ska möjliggöra järnvägsknutna verksamheter, andra verksam­heter samt en solcellspark på det 915 000 kvm stora området.
  • Ett markområde på 48 000 kvm i Hallsberg såldes för 1 200 kr per kvm. Försäljningen gav upphov till en realisationsvinst på 44,9 mkr.

Händelser efter kvartalets slut

  • Jenny Johansson tillträdde som VD i januari. Jenny kommer närmast från ÅF/AFRY där hon ansvarade för koncernens järnvägsaffär.
  • Den nya slussterminalen i Hallsberg Rala överlämnades till MSG Terminal AB som tog terminalen i drift. Driftstarten var ett viktigt steg i arbetet med att utveckla Hallsberg Rala som ett nationellt logistiknav
  • Mikael Gerhardsson lämnade styrelsen av privata skäl. Styrelsen består efter avgången av ordföranden Oscar Wahlström, Nicole Haman, Sven Jemsten, Otto Persson och Stephan Roth.

VD har ordet – Engagerad organisation levererar rekordresultat

 

Lite drygt en månad har gått sedan jag tillträdde som VD. Jag har mötts av en fantastiskt engagerad organisation som tagit emot mig med öppna armar och stöttat på bästa sätt för att jag snabbt ska komma in i verksamheten. Det är verkligen slående vilken energi och samarbetsvilja det finns och känslan av teamwork präglar organisationen.

Framåt ser jag att vi har stora möjligheter att utveckla vår affär ytterligare genom att sätta tydliga mål, rikta vår energi och ut­veckla samarbetet ytterligare. Även om inriktningen är tydlig redan idag så är ambitionen att vi ska hitta ännu bättre sätt att kommunicera dessa mål även externt. Vi jobbar vidare med outtröttligt enga­gemang för att utveckla våra fastigheter, hitta nya samarbeten och därigenom tillsammans ta Train Alliance till nästa nivå.

Vi har stora möjligheter att ta tillvara såväl med de markområ­den som med den kompetens som finns inom organisationen. Vi har god draghjälp från omvärlden där intresset för en grön trans­portkedja samspelar med järnvägens unika roll i att stärka vår försvarsförmåga. Train Alliance är starkt positionerade på båda dessa områden. Det känns otroligt spännande att ta sig an ledarrollen i bolaget.

Mycket stark avslutning på 2025

Det känns också roligt att i min första resultatrapport få rappor­tera om en mycket stark avslutning på fjolåret. Teamet har gjort ett fantastiskt jobb och levererar ett rekordkvartal där rörelsens intäkter nästan fördubblades till 100,0 (50,5) mkr, efter försälj­ning av ett markområde i Hallsberg som gav en reavinst på 44,9 mkr. Affären gjordes på 1 200 kr per kvm att jämföra med de 745 kr per kvm som marken i Hallsberg värderats till och substans­värdet beräknas på. Den starka avslutningen ledde också till ett rekordår med rörelseintäkter på 339,9 (272,5) mkr. Tittar vi sedan på rörelseresultatet för kvartalet så landar det på 64,5 (7,1) mkr och för helåret på 117,1 (36,7) mkr. Helårets ökning med 219 procent gav en rörelsemarginal på 34,4 (13,5) procent och stärkte resultatet per aktie till 1,24 (0,35) kronor.

Den största bidragande faktorn till detta rekordår var koncept­leveranser som mer än fördubblades under 2025. Detta möjlig­gjorde en breddning av organisationen för att ta vara på våra affärsmöjligheter som ökade personalkostnaderna med 12 procent. VI ser möjligheter att utveckla denna affär ytterligare under 2026.

En annan bidragande faktor är en ökning i den rörliga delen i våra hyresintäkter som är baserade på nyttjande, vilket signalerar en attraktion i våra anläggningar, exempelvis svarven och avis­ningen i Hallsberg. Detta märktes främst under fjärde kvartalet.

Lönsamheten under kvartalet påverkades positivt av slut­leve­rans av två projekt, en lokverkstad i Borlänge och en terminal i Hallsberg, samt därtill hörande intrimningshyror.

Stor potential i Landskrona

Jag vill också lyfta fram den affär i Landskrona som teamet gjorde i slutet av förra året där Train Alliance förvärvade ett större markområde i Landskrona hamn i syfte att lyfta området och med Smartcargo-konceptet koppla hamnen till det nation­ella järnvägsnätet. För oss är affären attraktiv genom att vi för­värvar fastigheter som redan idag har en god avkastning, och där vi dessutom planerar att visa den potential som finns i denna strategiskt belägna knutpunkt. Steget för att förverkliga potentialen ska vi ta tillsammans med kunder och andra ägare.

En bra start på 2026

I Sigtuna har vattendomen vunnit laga kraft och vi har därmed klartecken för arbeten under vissa tider som kräver vattenverk­samhet. Detta är positivt för vår satsning på Smartcargo.

I Västerås har samråd slutförts med positivt utfall och detalj­planen förväntas vara klar under 2026. Diskussioner med intres­senter som vill etablera sig på området fortsätter, varav några har intensifierats.

I Hallsberg har vi sett ett ökat intresse från verksamheter som inte är kopplade till logistik. Markaffären som skedde strax före årsskiftet kan bli föremål för en utvidgning både vad gäller spår­arbete och mark.

Avslutningsvis kan jag rapportera att. MSG-terminalen i Hallsberg togs i drift i slutet av januari, vilket innebär att vi nu har startat med logistikverksamhet här.

Jag ser fram emot att tillsammans med hela teamet på och runt bolaget starta den resa som ska ta Train Alliance till nästa nivå.

 

VD Jenny Johansson

 

Fullständig delårsrapport bifogas detta pressmeddelande och återfinns på följande länk: https://www.trainalliance.se/for-investerare/finansiella-rapporter/

Denna delårsrapport innehåller sådan information som Train Alliance är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 20 februari 2026, kl. 8.15

 

För mer information, vänligen kontakta:

Lena Torlegård

Mail: ir@trainalliance.se

 

Jenny Johansson

Mail: ir@trainalliance.se

Telefon: 0582-121 00

 

Certified Adviser

Avanza Bank AB

 

 

Om Train Alliance

Train Alliance är ett specialistbolag som äger och utvecklar anläggningar för järnvägsnära verksamhet. Bolaget äger drygt 3 miljoner kvm mark i strategiska lägen. Efter förvärv görs marken järnvägsklar så att verksamhet kan drivas på den under minst 40 år. På detta sätt avser Train Alliance att skapa ett nätverk av moderna järnvägsanläggningar i rätt lägen som möter en stark efterfrågan från kunder. Train Alliance B-aktie är noterad på Nasdaq First North Growth Market med Avanza Bank som Certified Adviser.